Vážit si sebe sama

/ 9 října, 2020/ Nezařazené

Je to šest let, co jsem se rozhodla uplatnit v praxi moje vize na poli tvoření, spojené s terapiemi, respektive s diagnostikou vnitřního světa těch, kdo ctí sebepoznání tak, jako já.

Vše si od počátku žilo svůj vlastní život, a kdo ve své profesi netvořil a netvoří nic pro skupiny lidí, nemá absolutně ponětí o tom, jak citlivá výzva to je. Držet originální, osobní záměr, který znáte jen a pouze vy, udržet reálné provedení, průběh a smysl celé věci, zajistit jistou progresi, hloubku a zároveň zábavu a lehkost, to jsou jen některé aspekty, o kterých rádo by chytráci na poli věčných teorií nemají ani tušení. Přitom, čím odvážnější cíle a úmysly máte, tím větší riziko ne-pochopení podstupujete. Kdo se ale bojí, nesmí do lesa.

Průběh společného malování mandal se vyvíjel prakticky podle mých prožitků, emocí, potřeb a vývoje především osobního života. Podle mého se každý, kdo vlastním rozhodnutím není součástí systému, ani závislostí v osobním životě, realizuje a vyznačuje jedinečností, kterou jen těžko může někdo napodobit. Omezené myšlení nemá v těchto vodách co dělat, stejně tak jako strach a závist.

Netrvalo dlouho a společné malování mandal se stalo součástí pobytů pro ženy, které jsem realizovala od roku 2012 v Itálii, občas i na Slovensku. Malování mandal otevíralo i ukončovalo pobyty, které se v mých představách vyjevovaly asi pět let, než spatřily světlo světa. Vývoj terapií prostřednictvím mandal prožily z mého úhlu pohledu krásný a plodný vývoj, a tak se mandaly dočkaly samostatné realizace v podobě tvoření velkých energetických mandal, nejdříve na pobytech pro ženy, teď bezprostředně před ukončením jejich tvoření i realizací v Česku, variantou šitou na míru potřebám a možnostem zúčastněných i mandal samotných.

Ve chvíli, kdy se dívám zpět na vedlejší produkty mé práce s lidmi, jako doplnění masérské činnosti, přesně vnímám, co mi daly. Celé moje bilancování je pouze mým vlastním úhlem pohledu na realizované projekty, které by bez zájmu klientek a klientů nikdy neproběhly. Přínosem do mého života navždy zůstane osm let terapeutických a ozdravných pobytů mimo Českou republiku a hodiny malování, tvoření a debat u projektů, které byly dočasně mými dětmi.

Dnes jsou oba projekty ve fázi, kdy splnily svůj účel a dosáhly svého významu. Jsem-li dnes tam, kde jsem, mohu za to poděkovat mojí odvaze jít do všeho nového, trpělivosti a vytrvalosti všemu novému dát život, pochopení za všechno krásné i náročné, ať už pochopení a přijetí nastalo dříve, či později. Nemám na nic patent, neprezentuji se jako dokonalá, a vše, co jsem realizovala, bylo z lásky a z radosti. Nepotřebuji si nic dokazovat, protože vím, co dovedu, a to, co nedovedu, na rozdíl od druhých ráda vyzkouším bez obavy z výsledku.

Moje trpělivost však není bezedná a moje Srdce bez života a tak myslím, že masáže v tichu jsou dobrá volba. Ale už jen s lidmi, kteří si váží mojí práce a neničí, co sami nedokázali…

Jana Paseková

Share this Post

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*