Individuální terapie – věc veřejná?

14.12.2015

Dnešní moje psaní plánuji už delší čas. Vedle mých masáží a manuálních lymfodrenáží na fyzickém těle, se stále intenzivněji a více do hloubky věnujeme, můj klient a já, niterným, velmi osobním tématům. Často desítky let v sobě klienti skrývají svá různá „tajemství“, blokují prastaré emoce a nálady, především ty negativní, vztahové, pracovní a intimní vztahy, které je ovlivnily a dodnes ovlivňují tak silně, že ani netuší, jaké by bylo jejich chování bez oněch destruktivních součástí, které tak dokonale přiživuje jejich doslova „sloní“ paměť, a z velké části také jejich neochota pochopit, odpustit a přijmout běh života se vším, co přinesl a přináší.

Vlastně jsem nikdy neměla potřeby a ambice psychologa, anebo lidově řečeno za každou cenu „moudré terapeutky“, ale bez komunikace s klienty bych se dávno doslova udřela na jejich fyzičnu a efekt by byl minimální, pokud by nastal vůbec nějaký. Souhlasím s názorem, že devět lidí z deseti si jde za svým lékařem popovídat, u mých masáží je tomu také tak. Spolu s uvolňováním a odbouráváním fyzických obtíží jde ruku v ruce, postupem času, otevřená komunikace tak, jak jednotlivé terapeutické hodiny přinášejí, bez přípravy, spontánně a velmi často směrem, která klienty dosti překvapí a někdy doslova šokuje. Informace, emoce a reakce, které se začnou průběžně oživovat a projevovat vyvstávají z přesně uchopených a pojmenovaných indicií, které klienti ochotně sdílejí, cítí-li se bezpečně a mají-li pocit pochopení a sounáležitosti z mé strany. Každá terapie je neopakovatelná a originální a ve svém znění a průběhu nenapodobitelná a nepřenosná.

A právě tato skutečnost mě dovedla k dnešnímu psaní, resp. fakt, že i když je individuální terapie věcí nadmíru osobní a intimní, klienti ji rádi sdělují a interpretují – jak jinak, než vytrženou z kontextu, zmatenou, útržkovitou a tedy ve finále absolutně jinak, než jak vyzněla, proběhla, léčila… Osobní témata se tak stávají slovy do debaty, příspěvky k dobru, exotikou v Česku. Ve chvíli, kdy opustí nitro majitele, pozbývají na terapeutické intenzitě, léčivosti a možnosti dobrat se k úlevě, pochopení a přijetí potřebných závěrů, rodících se v našem středu, v Srdci, a posléze jsou přijímány v hlavě. Mnohdy unikátní proces doplněný fundovanými názory rodiny, přátel, kolegů a známých se stává chvilkovou atrakcí u kávy či čaje, aby se klient po několika týdnech objevil na další terapii s tím, že neví, nerozumí, neumí, v horším případě s interpretací výkladu nějaké Marušky, anebo nějakého Pepíka, který TO vidí tak, anebo tak! Přitom ke společným terapiím slouží skupinové terapie, kde se může kolektiv, vlastně by se měl kolektiv vypovídat a vyjádřit k dané věci, protože zde je to na místě.

Tajemství

Prosím, berte individuální terapie u svých masérů, terapeutů, psychologů jako možnost vyrůst vnitřně, ne se stát akčními, dramatickými, či milostnými, hlavními hrdiny jakéhosi osobního filmu. Může se dost dobře stát, že si ke svým nevyřešeným životním obtížím připíšete přinejmenším roli hlupáků, přehlížejících pomocnou ruku Osudu, přinejmenším terapeuta.

S láskou Vaše Johanka

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*