Čas dovolené, čas odpočinku…

09.06.2016

…zvláštní pojmenování období, na které mnozí čekají jako na spásu, jako na cosi výjimečného, jako na odměnu, kterou si máme zasloužit. A jako nekonečná řada jiných lidských aktivit, tak se i dovolené a čas odpočinku dopracovaly do podoby, která s přívlastky téměř nejlepších dní v roce nemají často vůbec nic společného. A protože je téměř polovina června a lidé se houfně, bezhlavě, a často bez sebemenšího rozmyslu a nacítění se na své nitro a svá přání začnou přesunovat po Evropě, po Zeměkouli, anebo jen po blízkém regionu, řekla jsem si, že se malinko přimluvím za každého z Vás.

A myslím tím jen to, že navodím pomyslnou diskusi, které se prosím ve volné chvíli oddejte sami v sobě, abyste zjistili, jak vlastně pojem dovolené a odpočinku vnímáte Vy sami. A mám na mysli opravdu jen a jen Vy. S Vašimi sny, přáními, touhami, plány, bez ohledu na děti, partnera, rodiče, nadřízené, finanční prostředky, časové možnosti, anebo desítky dalších vlivů a omezení, které z naší dovolené mnohdy ve finále vytvoří spíše trest, než odměnu. Nemám v úmyslu vyvolat hromadný kolaps ve věci rodinných dovolených, anebo společných cest s přáteli, či v oblasti cestovními kancelářemi nabízených rekreacích. Ba právě naopak.

Jsem si jistá tím, že jakmile vstoupíte do říše svých nesplněných snů a mnohaletých plánů, z jakéhokoliv důvodu neuskutečněných, připomenete si je, a možná o nich i začnete přemýšlet a vědomě si je tak přitáhnete do svého života. Žijeme většinou ve stereotypech, zažitých vzorcích, ohýbáme se v touze vyhovět okolí, udělat radost nejbližším, nezklamat rodiče, anebo naopak děti a tím vším zabíjíme svá niterná přání a zraňujeme sami sebe. A můžete být nakonec velmi překvapeni tím, jaké obrazy Vám vyvstanou, jak skromná, anebo velkolepá přání máte, jaké touhy opomíjíte a co Vás učiní šťastnými. A pamatujete si vůbec ještě, že Vás má vše učinit šťastnými?

Nejspíše se uvidíte sedět někde u rybníka, anebo se procházet po lese a sbírat houby. Možná, že zjistíte, že nákupy s kamarádkami v Miláně, anebo putování po poutních místech s partnerem Vás naplní na celé dlouhé měsíce. A třeba zatoužíte pronajmout si chalupu na venkově pro celou rodinu, anebo se rozhodnete absolvovat nějaký kurz tvoření, adrenalinový zážitek, anebo se uvidíte doma v posteli se skvělou knihou, dobrými filmy, anebo svými dětmi. Možná Vás čeká Indie, anebo fjordy na severu Evropy, Mrtvé moře, či Koloseum v Římě…

Každopádně Vám přeji chvilku se sebou a s pocitem štěstí, ať už kdekoliv, s kýmkoliv, při čemkoliv… Jen tak si třeba splníte doposud nesplněné a budete spokojení a v harmonii.

Mějte kouzelné léto přátelé, já ho šťastné a kouzelné mít budu, jako je šťastný celý můj život.

S láskou Vaše Johanka

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*