Rozhodnutí

17.02.2016

Slovo, jehož význam podceňuje většina lidí. Slovo, jehož obsah vše dokáže změnit. Slovo, jehož absence v životě znamená vlastně „smrt zaživa“. Slovo, které mnohé děsí a které si jen málo kdo spojuje s pojmy, jako jsou změna stavu, pohyb, možnost volby, svoboda, vědomý život. Počin, bez kterého je vše jen pouhým sebeklamem a fikcí.

Klienti, kteří ke mně přicházejí se svými bolestmi na těle, na Srdci i v hlavě, zpravidla neví CO, JAK, PROČ, KDY, KDO? Prezentují se jako neschopní a nemožní, bez možnosti posunu, bez šance na krásný vztah, rodinu, práci, cíl, smysl života, bez víry v naplnění své pouti tu na Zemi. Plácají se týdny, roky, desetiletí v čemsi, co je nebaví, anebo při nejmenším neoslovuje a neuspokojuje, což považuji za totéž. Motají se tu bez cíle, bez radosti, naprogramovaní na každodenní odpor, postupem času prakticky ke všemu, co je obklopuje. Ten odpor v nich začne provokovat jednu výše uvedenou otázku za druhou a ony otázky pak většinou směřují k vnitřnímu konstatování, že jsou nedocenění, nepochopení, nešťastní, neužiteční, že jsou prostě oběti tohoto světa, systému, politiky, náboženství, partnerů, dětí, rodičů, svých nadřízených, divných přátel a známých, a vlastně všeho, co se dá použít pro účel, který světí prostředky.

Všechna ta nepohodlnost a neřešitelnost života spočívá přitom pouze v rozhodnutí, která jediná nakonec vždy vše vyřeší. A často popisuji klientům rozdíl v tom, kdy jednáme na základě vyhodnocení, komunikace, ujasnění si a především ROZHODNUTÍ SE ve svém nitru, anebo jen tak vše činíme podle toho, jak co přijde, jak se co nabídne, jak co vyplyne. Spoustu změn a názorů prezentujeme na venek, aniž cokoliv proběhne v nás, aniž cokoliv chápeme, ale hlavně s absolutní absencí nějakého POCITU SOUHLASU, VNITŘNÍ HARMONIE, CHTĚNÍ, či PŘÁNÍ cokoliv změnit. Je velmi snadné rozpoznat, kdo si jak vede, je jednoduché uslyšet v monologu klienta, jestli jen mluví a mluví a mluví a jedná stále dokola, bez posunu, třeba jen o krůček, anebo dá čas a prostor sám sobě a jeho jednání plyne tak, že si vnitřních bojů a rozporů začne všímat, a na základě jistého poznání i vědomě začne jednat. Rozhodnutý člověk má JASNO, ostatní se plahočí za NIČÍM. Je to jako realizace cesty z bodu A do bodu B, když si neuvědomujete bod A, a nic netušíte o bodu B. To potom ale NIKDY, opakuji, NIKDY nikam nedojedete. Cíl je nedosažitelný, ať máte jakoukoliv výmluvu, ať viníte kohokoliv, ať sami sebe uklidňujete a systematicky zpracováváte, jak se ohromně vyvíjíte.

Znám spoustu těch, kteří za celé měsíce, anebo i za celá dlouhá léta jen nadávají, skuhrají a stěžují si na stále stejné věci, lidi, situace a vím, že když je nepotkám, třeba dalších pět let, nic se u nich nezmění. Stále nebudou mít partnera, stále budou bez rodiny a dětí, stále budou sedět na stejné židli v práci, stále budou řešit spory o peníze, anebo jejich nedostatek, a tak to také i zůstane. Budou všem stále dokola podávat stejné argumenty a výklady a věčně jim bude unikat jedna základní skutečnost, že totiž SLOVO není ČIN, a že TEORIE není REALITA. A vidím to i na skupinovém malování mandal, že jedni jsou zcela jinde, než před rokem a druzí tam chodí zcela zbytečně, anebo si jen přijdou pro další čárku za účast a pro alibi, že jim na nich samotných záleží.

Já už dlouho žádná velká rozhodnutí nedělám, přestala jsem si totiž, na rozdíl od mnohých, dělat OBTÍŽE a ŽIVOTNÍ ZKOUŠKY z něčeho, co má jen jednoduché řešení. Vnímám skutečnost, že se mi prostě do něčeho jen nechce, že mě něco, anebo někdo nebaví, že občas postrádám smysl něčeho, co už splnilo svůj účel a tak to změním. Nemám potřebu krmit ostatní svými výmysly o tom, že to či to je složité, že to nelze, že jsem rozpolcená a vyřízená. Nechci obtěžovat, ani provokovat lítost, ani svoji neochotu a neschopnost prodávat třeba jako tíhu osudu, protože vidím zřetelně na příkladech kolem mě, jak člověk vypadá, prezentuje se a vlastně jen NEROZHODNĚ a pohodlně EXISTUJE, namísto aby ROZHODNĚ ŽIL.

S vírou a láskou Vaše Johanka

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*