Uklízejme to, co uklízet máme

04.11.2016

Pomalu se blíží zima a já vím, že úklid se spojuje nejčastěji s jarním obdobím. Ale také lidé, přesněji ženy, kladou velký důraz například úklidu předvánočnímu. Také se skloňuje ve všech pádech pořádek v dokladech, v účetnictví, uklizené auto, přehled ve skříních a šuplících… Potřeba pořádku u je spousty lidí až chorobná, u dalších dejme tomu přiměřená, někdo žije v totálním nepořádku a zmatku. Jedni v dokonalém systému a řádu naleznou vše, co zrovna potřebují téměř okamžitě, další do nekonečna v hromadách zbytečností nenajdou nikdy nic. Znám ale spousty lidí, kteří mají systém v chaosu a vědí přesně, kde, co mají, a také skupinu lidí, u kterých můžete jíst z podlahy, fotografovat jejich dokonalou domácnost do časopisu, ale sami nemohou najít vlastní nos mezi svýma očima.

Jak je ale možné, že okolí věnujeme tolik energie, tolik si zakládáme na pořádku a na tom, aby vše „vypadalo“ a na tom, co se děje uvnitř našeho těla, uvnitř naší hlavy a myšlenek v ní, uvnitř našeho srdce a citů a emocí v něm, a především v hloubi naší Duše, doslova kašleme? Proč máme pocit, že to, co se děje v nás není vidět, znát, cítit, ale co více, že na tom nezáleží? Kdy jsme pro to, co nás obklopuje začali podvádět, omezovat, krátit a doslova ničit to, co z nás má dělat šťastné, zdravé a originální jedince? Proč vytrvalost, se kterou chceme dojít ke studijnímu, profesnímu, finančnímu, či jinak úspěšnému vnějšímu a viditelnému výsledku, nemáme, jde-li o naše zdraví, jasnost intelektu, jednoduchost života, čistotu a pravost lásky, city a emoce, rodinné, partnerské a přátelské vztahy?

Možná, že než drahé, výkonné a velké auto, neškodilo by dopřát svým dolním končetinám dostatek chůze, pohybu v přírodě, cvičení pro zpevnění kloubů, očistu těla pro úlevu žilního a cévního systému dolních končetin…

Možná, že než nákladné a honosné dárky, laciné, třebaže na finance náročné pozornosti, anebo okaté ukázky náklonnosti, neškodila by obyčejná upřímnost, pomocná ruka ve chvíli, kdy jiný pomoc potřebuje, čas věnovaný tomu, kdo je sám, opuštěný, anebo si jen potřebuje popovídat, anebo „jen“ natrhané květiny, namalovaný obrázek, půjčená kniha, dobře načasované překvapení, protože to vše by podpořilo činnost ledvin a slinivky, stav vztahů a sebelásky.

Možná, že než chytrosti a rady všeho druhu, neustále vyvíjené tlaky a nabízené důvody k soupeření, přesvědčování o svých pravdách, neškodil by dostatek prostoru, umožněného ostatním, jemné zacházení v citlivých otázkách, spolupráce v nabízených situacích, které nemusíme zvládat sami, empatie pramenící z čistého srdce a třeba i osobních zkušeností, pokorné naslouchání v pravou chvíli, to celé pro uvolnění oblasti Solaru plexu, vnitřních orgánů, ale i vyčistění hlavy.

Možná, že úklid sebe sama by mám přinesl láskyplné vztahy, vitální a krásné tělo, naplňující profesi a seberealizaci, prostě uklizený celý život. To vše totiž žádný vnější, zdánlivý, ani faktický pořádek našeho domu, auta, garáže zajistit nemohou.

Ukliďte si prosím v sobě, třeba v době adventního času, který se blíží, a který vážně nemá být časem spěchu, povinností, mamonu, nakumulované přetvářky, jak se všichni milujeme, jak nám na sobě vzájemně záleží, jak si jeden „ceníme“ druhého, a to doslova, jak se v perfektně uklizených a zářících domácnostech potácí lidské popelnice, hrající trapnou hru, která úderem silvestrovské půlnoci zmizí, jako každá iluze ve Věčnosti.

S přáním klidu a míru Vaše Johanka

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*